Android AntiVirüs uygulamaları hiçbir işe yaramıyor !
0

Android AntiVirüs uygulamaları hiçbir işe yaramıyor!

AV-Comparatives adlı bir web sitesi, play Store’da bulunan tüm android telefonlar  için 250 antivirüs uygulamasını test etti. Listenin sadece 80’i, Cihaza yüklenen kötü amaçlı yazılımların en fazla %30’unu tespit edebildi. Bu, üçte ikisinden fazlasının neredeyse hiç zararlı yazılım tespit edememesi anlamına geliryor.

Google’ın mobil işletim sisteminin kullanıcıları için güvenliği vaat eden çeşitli programları test etme fikri, “Virüs Kalkanı” adlı bir uygulamanın cihazın tam bir taraması yaptığını söylemesi, ancak hiçbir şey yapmadığı, Uygulamanın sadece bir ilerleme çubuğu göstermesinden başka bir şey yapmadığı gözlemlendi ve site testleri yapmaya başladı.

Bu yılın Ocak ayında yapılan en son testlerde, AVG, McAfee, F-Secure, Symantec, Kaspersky, ESET ve hatta Google Play Protect gibi ünlü isimler de dahil olmak üzere aynı söze sahip 250 uygulama kullandınıldı. Sonuçlar gerçekten korkutucuydu çünkü 250 uygulamadan sadece 23’ü kötü yazılımı tespit etmiş ama %30 gibi düşük bir oranda yazılımı kaldırmayı başarabilmişti. Geriye kalan 138 uygulama iste yazılımı tespit dahi edememişti.

Antivirüslerin %55’i bilenen kötü amaçlı yazılımlar için bir liste kullandılar ama sahip oldukları kara liste dışında herhangi bir kod taramasını kullanmadılar. Öte yandan mükemmel çalışan uygulamarın oranı ise 250’de 9,2 olarak tespit edildi.

AV-Comparatives testlere devam ediceklerini açıkladı. Kullanıcıların zararlı yazılımlar için kaliteli ve ücretli uygulamalara yönelmesinin onlar için daha iyi olacağını dile getiren AV-Comparatives  her anti-virüs programını kullanmamaları konusunda ayrıca uyardı.

Android’in konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmamasıda dikkatleri çekti.

Android AntiVirus apps are useless!

A website called AV- Comparatives , play All android available in store Tested 250 antivirus apps for phones . Only 80 of the list were able to detect up to 30% of malware installed on the Device. This means that more than two-thirds of them detect almost no malware at all .

Google’s idea of testing various programs that promise security for users of its mobile operating system, an app called “Virus Shield” has been observed to say that it does a full scan of the device but does nothing, the App only shows a progress bar and site tests started doing it.

In the most recent tests in January of this year, AVG, McAfee , F – Secure , Symantec , Kaspersky , ESET and even Google play 250 apps with the same promise were used , including famous names like Protect . The results were truly frightening, as only 23 out of 250 apps detected malware but were able to remove it as low as 30%. The remaining 138 applications could not even detect the software.

antiviruses used a list for known malware but did not use any code scans other than the blacklist they had. On the other hand, the rate of applications that work perfectly was determined as 9.2 out of 250.

AV – Comparatives announced that they will continue testing. Expressing that it would be better for users to turn to quality and paid applications for malicious software, AV- Comparatives also warned them not to use any anti-virus program.

Android did not make any statement on the subject .