Elektronik Nasıl Çalışır?
0

Hayatımızda en büyük farklılığı geçmişten günümüze teknoloji getirmiştir. Teknoloji, insan ihtiyaçları arttıkça ve yoğunlaşan zaman dilimleri içerisinde işlerimizi kolaylaştırmak için zaman içinde gelişim göstermiştir. Teknolojinin bel kemiğini elektronik oluşturur. Elektriğin bulunmasından günümüze kadar birçok teknolojik aletler yapılmıştır. Zaman içerisinde bu teknolojik aletlerin çeşitliliği de artmaktadır.

Elektronik Alet Çeşitleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Özellikle günümüzde elektronik aletler çok çeşitli haller almıştır. Tek bir alanda onlarca makina kullanılmaktadır. Bu elektronik aletlerin kullanıldığı alanlar ve çeşitlerden en çok kullanılanlar şu şekilde sıralanmaktadır:

1.) Ulaşım: Ulaşım geçmişe kıyasla oldukça gelişmiş bir alandır. İlkel insanların kullanıldığı yaya metodu ile uzak bir yolu gitmek oldukça zahmetlidir. Hayvanların gücünün kullanılmasının da birçok dezavantajı bulunmaktadır. Bu sebeple insanlar ulaşım sektörünü oldukça ileri taşımıştır. Artık uzak mesafelere uçakla çok kısa bir sürede gidilebilir. Kara, deniz, hava, demiryolu ve hatta denizaltı ulaşımında ileri seviyelere gelmiştir. Bu alanda kullanılan araçlar, uçak, otobüs, araba, gemi, denizaltı, metro ve trenler oluşturur.

2.) İletişim: Teknolojinin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesidir. İletişim ihtiyacı arttıkça insanlar çok çeşitli araçlar bulmuştur. Bu alanda kullanılan araçlar, telefon, tablet, faks, uydu teknolojisi, 3G, 4.5G ve 5G teknolojisi vb. İnsanlar bu teknolojiler ile haberleşme ve iletişim de çığır açmıştır. Dünyanın en uzak yerlerinde yaşayan insanlarla olan iletişim bile oldukça kolaylaşmıştır. Bu elektronik cihazların yapımı, kullanım alanlarına göre farklılık gösterir.

​​​​​​Elektronik Eşyalar Nasıl Çalışır?

Elektronik aletlerin temel çalışma mantığı şu şekildedir. Bir güç kaynağı bulunur. Bu güç kaynağından çıkan enerji kablolar aracılığı ile ilgili materyale iletilir. ( Örneğin bir güç motoru, lamba vb.) İletilen materyal bu elektrik enerjisini ışığa, harekete, ısıya gibi farklı etkenlere dönüştürür.

Elektronik aletlerin yapımı bilgi ve beceri ister. Bu yüzden uzman kişilerce yapılması ve onarılması gerekmektedir. Elektrik riski bulunduğu için önerilen talimatlar doğrultusunda hareket edilmelidir. Elektronik aletler çeşitli fabrikalarda yapılmaktadır.

Bir ulaşım aracının yapımı için, güç kaynağı, hareket kaynağı (motor), ışık kaynağı gibi materyaller gereklidir. Bir iletişim aracında ise güç kaynağı, ekran, bluetooth, ses kaynağı, hafıza diskleri gibi materyallere ihtiyaç duyulur. Bu araçlar ilgili fabrikalarda yapılır ve kullanıcılara sunulur.

​​​​​