Elektronik Oksitlenme Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar, cep telefonu, pil ve uzaktan kumanda gibi elektronik cihazlarımızda oksidasyon gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu oksidasyon, elektronik bileşenler için metal, demir ve lehim gibi yerlerde meydana gelir ve bu da ekipmanın yavaşlaması veya hiç çalışmaması gibi olumsuz durumlara neden olabilir. Bu makale oksidasyonun ne olduğunu ve elektronik ürünlerin oksidasyonunun nasıl temizleneceğini açıklamaktadır. Oksidasyon, elektronik cihazlarda su ve yüksek nemli ortamlarda daha yaygındır.

Nemli bir ortamda, demir ve lehim gibi elektronik cihazlar ile oksijen arasındaki karanlık reaksiyon nedeniyle oksidasyon meydana gelir. Oksidasyon, aşina olduğumuz bir pas durumudur. Görüldüğü gibi elektronik ürünlerin oksidasyonu ortamdaki nemden kaynaklanmaktadır. Bu elektronik devrelerin üzerine su dökülmesi veya ortamdaki nem oranının çok yüksek olması durumunda oksidasyon meydana gelebilir. Ve zamanla, bu oksidasyon elektronik cihazlarımızı yavaşlatabilir veya tamamen çalışmamalarına neden olabilir.

Şimdi, elektronik ürünlerin oksidasyonu nasıl temizlenir. Bildiğin en ince şeyle. Evet, birçoğunuz tinerin elektronik cihazlar üzerindeki zararlı etkilerinden şaşırmış veya korkmuş olabilirsiniz. Ancak ucuz bir yöntemdir. Etkili ve ekonomik bir yoldur. Selüloz incelticilere dikkat edin.

Selüloz Tineri anakartınızın, cep telefonunuzun, uzaktan kumandanızın veya bilgisayar pilinizin oksitlenmiş bölgesine bir fırça ile nazikçe sürün. Bu şekilde temizlersiniz. Ayrıca seyreltici uçucu bir madde olduğu için durulama gerektirmez ve sadece kısa bir süre beklemek yeterlidir. Biraz dikkatli olmalısın. Çok fazla hissederseniz, baş dönmesi bile hissedebilirsiniz.

Daha temiz bir yol arayanlar için. Oksit ürünler için tasarlanmış sprey ürünleri ticari olarak mevcuttur. Bu ürün, oksit bölümleri püskürtülerek daha ucuz bir aerosol olarak temizlenebilir. Ardından temizlemeniz ve kurumasını beklemeniz gerekir. Cihazı tamamen kuruyana kadar çalıştırmayın. Devrenin yanmaması için biraz beklerseniz yardımcı olur. Bu yöntem seyreltmekten biraz daha pahalı olabilir ama koklamak istemeyenler için daha iyi bir seçenek.

Elektronik Ürünlerin Oksidasyonu Nasıl Temizlenir

Bunu yapmanın başka bir yolu var. Oksitlenmiş lekeler bildiğiniz saf alkol ile temizlenebilir. Fırçayı kullanmaya devam edin ve oksitlenmiş bölgeye alkol uygulayın, temizleyin ve oksitleri çıkarın.

Oksitlenen Aletlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oksitleyiciyi korumak için oje kullanmak yerine temiz, nemli bir bezle silin.

Temizledikten sonra beze silikon kremi sürün. Temizlemek için tekrar fırçalayın. Metal eşyalarınızı parlatır ve sizi paslanmaya karşı korur.

Oksitlenmiş aletleri temiz bir bez ve sabunla temizleyin. Büyük bir kaba motor yağı, gaz yağı koyduktan sonra aleti bir süre bırakın.

Bir süre sonra temizleme işlemini temiz bir bezle uygulayınız. Daha sonra iç kremi uygulayabilirsiniz.

Oksit Nedir?

Oksijen ve diğer elementlerden oluşan bileşik. Ön ek genellikle oksijen atomlarının sayısını belirtmek için kullanılır. Titanyum dioksit (TiO2), fosfor pentoksit (P2O5), karbonmonoksit (CO), vb. En iyi bilinen oksit sudur (H2O). Ancak su, böyle adlandırılmayan tek bileşiktir.