Elektronik Anket Nasıl Hazırlanır?

Anket araştırmacıların bireylerden çeşitli bilgiler toplamak amacıyla kullandıkları çeşitli soru yöntemlerinin kullanılabildiği objektif bir tekniktir. Bu tekniğin en güzel yanlarından biri anketleri cevaplayan kişilerin doğru ve dürüst cevaplar verdikleri taktirde, baskılanma ve diğer fikirlerden etkilenme sorununu ortadan kaldırmasıdır.

Elektronik Anket Kullanılma Nedenleri Nelerdir?

Geçmişte kullanılan kağıt üzerindeki yazılı anketlerin yerini günümüzde elektronik ortam ve teknolojinin gelişmesiyle online anketler almıştır. Bu anketleri araştırmacıların kullanmasının nedenlerinin başında daha çok test adayına ulaşmak ve istatistiki verileri daha kolay değerlendirmek yer almaktadır. Kağıt üzerinde yazılı olan anketler ile araştırmacılar hem çok yüksek bir maliyetin altına giriyor hem de fazlaca iş gücü sergilemek zorunda kalıyorlardı. Ayrıca elektronik anketlerde video, resim ve müzik dosyalarının eklenmesinden yararlanarak daha etkin sonuçlar elde edilmesine olanak tanınmaktadır.

Elektronik Anket Nasıl Hazırlanır?

Elektronik anket hazırlamak için internette araştırdığınızda çeşitli programlar ya da internet siteleri bulabilirsiniz. Bu siteler ya da uygulamalar aracılığı ile anketlerimize dilediğimizce soru koyabiliriz ancak unutulmamalıdır ki anketlerde bulunan soru sayısı arttıkça cevaplayan bireylerin canının sıkılmasına ve
tutarsız cevaplar vermelerine neden olabilir. Bu nedenle soru sayısını çok fazla abartmamak gereklidir.

Aynı zamanda hazırlanan anket soruları içerisine belirli aralıklarla koyulan kontrol sorularıyla anketi cevaplayan bireylerin soruları rastgele cevaplaması engellenmelidir. Belirlediğimiz soruları ister açık uçlu, ister kısa cevaplı, ister uzun cevaplı istersek te çoktan seçmeli olarak hazırlayabiliriz. Yazı stilini rahatça belirleyebilir, yazı büyüklüğünü ayarlayabiliriz. Okunabilirliği arttırmak amacıyla doğru yazı stili ve büyüklüğü ayrıca doğru arka plan ve yazı rengi çok önemlidir. Birbirine yakın renklerin bir arada kullanılmasından kaçınılmalıdır. Anketlerde kullanılan sorular açık net ve anlaşılır olmalıdır.

Eğer daha önceden geçerlik ve güvenirlik testleri yapılmış bir ölçek kullanıyorsak bu ölçeğin sorularına sadık kalmaya, değiştirmemeye özen göstermeliyiz. Çünkü anketimiz sonucunda çıkacak sonuçlar kullandığımız ölçeğin istatistiki verileri kullanılarak yorumlanır.

Elektronik Anket Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Anketlerde toplanan verilerin sonuca ulaştırılabilmesi için istatistik programları kullanılır. Anketlerimizi eğer elektronik ortamda hazırlar ve verilerimizi bu şekilde toplarsak bu verileri elle girme zahmetine girmeden doğrudan programlar arası aktarabiliriz.