5G Hakkında Her Şey

5G Nedir?
5G teknolojisinin açılımı 5.Nesil Teknolojidir. En yeni teknolojik gelişmelerden bir tanesi olan bu teknolojik gelişmenin birçok olumlu ve olumsuz yönü mevcuttur. Bazı bilim insanları 5G teknolojisinin olumlu bir gelişme olduğunu söylerken, bazı bilim insanları da olumsuz bir gelişme olduğunu düşünüyor. Peki 5G teknolojisinin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

5G Teknolojisinin Olumlu Yönleri
5G teknolojisinin birçok olumlu yönü vardır. Bu olumlu yönlerin en önemli ve bilinenleri ise şu şekildedir;

1-Eğitim Alanı
Eğitim alanında büyük bir önem kazanacak olan 5G teknolojisinin buy alanda ki en büyük rolü hızlı araştırma imkanı sunmasıdır. Daha hızlı internet avantajı ile araştırma hızını da olumlu yönde etkilemiş olacaktır. Eğitim alanında araştırma hızının yanı sıra sanal gerçekliği de geliştirmesi ile gelecekte ki meslekleri gözleri önünde görmelerinin sağlayacaktır.

2-İnternet Sektörü
5G teknolojisinin eğitim sektöründe olduğu gibi internet sektöründe de olumlu bir payı vardır. Bunun en belirgin özelliği ise hızlı internet avantajının mevcut olmasıdır. Hem gençler için hem de yaşlılar için bu olumlu yön çok önemlidir. Bu durumun sosyal medya araçlarının daha popüler hale gelmesinin de sağlayacaktır.

3-Film Sektörü
Artık filmler de internet alanında daha çok ilgi görmeye başlamıştır. İnternet alanında ki hız imkanı filmleri bulmak için oldukça olumlu bir avantajdır. Ayrıca daha hızlı indirme imkanı da internetten film izleme popülerliğini arttıracaktır.

4-İndirme Hızı
Yukarıda da bahsedildiği üzere bu özellik en çok film sektöründe işe yarayacak olsa da video indirme ve çocuklar bakımından da oyun indirme popülerliğini daha da arttıracaktır. Özellikle video izlemeyi seven kişiler arasında bu durum oldukça yaygınlaşacaktır.

5G Teknolojisinin Olumsuz Yönleri
Bahsettiğimiz gibi 5G teknolojisinin olumlu yönleri dışında bazı önemli olabilecek olumsuz yönleri vardır. Bu olumsuz yönlerin en bilinenleri ve önemlileri şunlardır;

1-Radyasyon Tehlikesi
5G teknolojisinin getirdiği en büyük problemlerden bir tanesi radyasyon tehlikesidir. Radyasyon tehlikesi, sağlıksal problemlere yol açacaktır. Bu sağlık sorunları arasında kanser,stres,strese bağlı fazla yemeye dayalı obezite gibi önemli sağlık problemleri ve hatta ölümle sonuçlanabilecek daha önemli hastalıklara da yol açabilir.

2-Çevre Problemi
5G teknolojisinin da işlenebilir olması için 5G teknolojisinin yaydığı radyasyonların engellenmemesi gerekmektedir. Çünkü 5G teknolojisinin işlevleri yaydığı dalgalarla işe yaramaktadır ve radyasyon da buradan kaynaklı olarak çıkmaktadır. Bu radyasyonların emilmemesi için de ağaçların daha çok kesilmesi gerekecektir ve bu da çevresel sorunlara yol açacaktır. Ayrıca radyasyon kaynaklı hava kirliliği de oluşacak ve küresel iklim değişikliği gibi birçok çevre problemlerine yol açacaktır.

3-Sağlıksal Sorunlar
5G teknolojisinin en önemli sorunu ise sağlıksal sorunlara yol açmasıdır. Yukarıda da bahsedildiği üzere radyasyon kaynaklı stres ve obezite, kalp rahatsızlıkları gibi sorunlara ve hatta ölüm riski daha da yüksek olan hastalıklara yol açabilmektedir. Radyasyon kaynaklı sağlık sorunlarının yanı sıra direkt olarak yüksek radyasyon sebepli ölümler gerçekleşebilir.

Birçok bilim insanı, 5G teknolojisinin olumlu yönlerini geliştirmeye ve olumsuz yönlerinin azaltmaya çalışmaktadır. Bu durum gelecekte 5G teknolojisinin daha da gelişmiş olmasına ve kullanılabilir olmasına olanak sağlayacaktır.