Elektronik Nasıl Bir Ders?

Elektronik dersleri lisede verilmektedir. Son zamanlarda elektrik – elektronik bölümleri birleştirilmiş olsa da elektroniğe önem verilmediği anlamına gelmemektedir. Elektronik derslerinin notları bazı temrin adı verilen ödevlerle, 2 sınav ve bir de performans ödevi ile yine bunların yanında hocaların kendi iradeleri ile verdikleri ders içi etkinliğe katılma notuyla belli olmaktadır. Derslerde 10 a yakın temrin ödevleri bulunmaktadır. Bu ödevlerin içinde devrelerin yapımı, elektronik elemanları öğrenmek ile ilgili ve bazıları lehim makinesi kullanımı ile ilgilidir.

Elektronik eşyaların yapımında kullanılan devreler, temel elektronik devre elemanlarının kullanım yerleri, kullanım şekilleri hakkında bilgiler elektronik derslerinde görülmektedir. İleride elektronik alanda devam edecek kişiler için önemli bir derstir. Ders biraz zor olsa da elektroniğe ilgi ve alaka duyanlar için çok basit bir derstir. Genelde bazı dersler ortalama yükseltmede oldukça önemli bir yere sahiptir. Bazı zor dersler sebebiyle gelen 50nin altında ortalamaların yükselmesi için elektronik dersleri, ders kredisi bakımından çok önemli derslerdir. Elektronik sadece bir dersle sınırlanmaz elektronik devreyi bilgisayarda çizmekten, elektronik programlamaya kadar birçok elektronik ders bulunmaktadır.

Elektronik Dersleri Nelerdir?

Elektronik dersleri öğrencinin birçok açıdan faydalanması için oldukça zengin bir yere sahiptir. Elektronik ölçme, elektronik esasları, elektronik teknik resim, elektroniğe yönelik bilgisayar destekli uygulamalar, elektronik kontrol sistemleri, elektronik arıza sistemleri, elektronik sistemler, endüstriyel elektronik sistemler ve bilgisayar kodlama dersleri elektronik dersleri oluşturmaktadır. Elektronik dersi sadece bir ders içine alınmayıp bu şeklide bölüm bölüm ayrılmıştır. Dersler her sene değişmektedir.

Elektronik Derslerinin Amaçları Nelerdir?

Elektronik dersleri ilk önce elektroniğin nasıl olduğunu anlatmak ister ardından elektroniğin ne işe yaradığı ve nerelerde kullanıldığı öğrencilere aktarılmak istenir. Elektronik dersleri gören öğrenciler ileride elektronik eşyaların yapımında tecrübe edinirler ve ileride elektronik sektöründe iş bulmaları kolaylaşmasını sağlayabilir. Bunların yanında elektronik eşyaların bakımı, elektronik devrelerinin arızalarının tamiri de öğrencilere öğretilmeyi hedeflenmiştir. Öğrenciler açısından devre çizim, proje çizim dersleri öğrencilerin gelecekte plan, proje tasarlayabilmesi için çok önemlidir. Tabili son zamanlarda çok önemli bir yere sahip olan kodlama bilgisini öğrencilere öğretmek elektronik bölümü amaçlarındandır.