Elektronik Cihaz Nasıl Bozulur?

Elektronik teknolojileri ile gerçekleştirilen birçok faaliyet vardır. Bunların içlerinde elektronik makine, elektronik eşya gibi aletlerin yapımı, üretimi ve tamiri mevcuttur. Bir elektronik makineyi ve elektronik eşyayı yapmak çok kolay değildir. Yapılacak elektronik makinenin veya elektronik eşyanın nasıl çalışacağının ve nasıl bir mantık üzerine çalışacağının belirlenmesi gerekmektedir.

Ardından bunları yapabilmek için gerekli malzemeler temin edilmelidir ve yapılacak devre için bir devre şeması çizilmelidir. Elektronik devreleri genel anlamda, elektronik devre okumayı tam olarak bilmeyen kişiler için problemli bir konudur. Elektronik cihazlar bazı durumlarda bozulabilmektedir. Ancak elektronik cihazların tamiri ve bakımı mevcuttur fakat bozulduğunda çalışamaz hale gelen elektronik cihazlar da bulunmaktadır.

Elektronik cihazlar hassastır. Titiz bir şekilde tasarlanıp, yapılır. Elektronik cihazların yapımında kaba kuvvetten daha çok ince işçilik gerekir. Elektronik cihazların ince bir işçilik ile yapıldığı için hassas olmaları da doğaldır. Örneğin lehimleme her insanın yapabildiği bir iş değildir. Lehim makineler zaten çok tehlikeli olabileceğinden, bilmeyen kişilerin kullanması pek de doğru olmaz. Çünkü kişi kendisine zarar verebilir. Havya sıcak bir alettir ve insan vücudu için oldukça tehlikelidir. Elektronik cihazların bozulmaları için sadece bir sebep gerekmez. Elektronik cihazlar birçok sebepten dolayı bozulabilir.

Elektronik Cihazlar Nasıl Çalışır?

Elektronik cihazların çalışması için önce bir çalışma mantığı oluşturulur. Bu mantık bir devresel şemaya dökülür. Bu şema için ihtiyaç duyulan malzemeler temin edilir. Ardından devre şeması adımlar halinde bakır plaketlere veya diğer plaketlere uygulanır. Devrede hata olması elektronik cihazın çalışmamasına veya yanlış bir şekilde çalışma çalışmasına sebep olur. Örneğin yanlış yapılan bağlantılar sonucunda elektronik cihazın açma düğmesine basıldığında cihaz açılmayıp, kapama düğmesine basıldığında açılabilir. Bu sebeple özenle ve dikkatle çalışmalar yapmak gerekir.

Elektronik Cihaz Nasıl Bozulur?

Elektronik cihazların bozulmasında birçok sebep olabilir. Bu sebepler devrede uygulanan bağlantıları elektronik ölçme aleti bulunabilir. Devrede içine bulunan bir temassızlık devreyi çalıştırmaz. Temassız olan bölgenin tespit edilip onarılması gerekir. Elektronik devrede kullanılan elemanlar yanınca bu devreyi çalıştırmaz ve elektronik cihazı bozar. Yine elektronik devrelerde bulunan tellerde oluşan kopukluklar elektronik cihazın bozulmasına neden olur.