Elektronik Bankacılık Nasıl Açılır?

İnsanlar günümüzde kendi bankacılık işlemlerini kendileri yapabilmektedirler. Kullanılan elektronik cihazlar bu işlemler için yeterlidir. Bu işlemler için oluşturulan sistem internet bankacılığı olarak tanımlanmaktadır.

İnternet Bankacılığı Nedir?

Şifre ile TC kimlik numarasıyla ya da SMS doğrulaması gibi güvenlik aşamaları sonrasında, banka müşterisinin kendi kişisel cihazlarıyla bankanın resmi internet sitesi veya uygulamasını kullanarak bankacılık işlemlerini yapmak için ulaşım sağladığı sisteme “internet bankacılığı” denir.

İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığına giriş sağlayabilmek için öncelikle bir bankada hesap bulunması gerekir. Bu hesaba dair işlemleri gerçekleştirmek adına, kullanıcıya bir internet bankacılığı şifresi verilir. İnternet bankacılığı şifresini elde etmek için pek çok yöntem vardır.

İnternet Üzerinden İnternet Bankacılığı Şifresi Almak

Müşterisi olduğunuz ve bünyesinde hesabınızın bulunduğu bankanın internet sitesini kullanarak, sizden istenilen bilgileri girmelisiniz. Bu bilgiler sizin kimliğinizi doğrulamak amaçlı talep edilir. Sırasıyla şifre alım komutlarını takip ederek geçici giriş şifresi alınır. Bu işlemler için bankanızın size verdiği kart bilgileri kullanılmaktadır. Her bankanın kendi tasarladığı bir internet ara yüzü olduğundan dolayı şifre işlemleri için farklı yollar izlenebilmektedir.

Akıllı Telefon Üzerinden İnternet Bankacılığı Şifresi Almak

Günümüzde hemen hemen hep evde elektronik bir cihaz mevcuttur. Bunlardan biri olan android telefonlarla da internet bankacılığı şifrenizi alabilirsiniz. Bunun için bankaların geliştirdikleri mobil bankacılık uygulamaları kullanılmaktadır.

İlk aşama müşterisi olunan bankanın mobil uygulamasını android telefona yüklemektir. Sonrasında bu uygulamaya giriş sağlamak ve istenen bilgileri doldurmak gerekir. Sonrasında ise şifre talep komutları takip edilerek şifre oluşturulur. Bu aşamada da yine kart bilgileri gerekebilmektedir.

ATM Üzerinden İnternet Bankacılığı Şifresi Almak

Müşterisi olunan bankanın kartı, yine müşterisi olunan bankanın ATM’sine yerleştirilir. Ana menü açıldıktan sonra kullanıcı menüsü üzerinden ya da başvuru menüsü kullanılarak internet veya internet bankacılığı sekmesi aracılığıyla internet bankacılığına giriş şifresi oluşturulabilir. Banka sistemi üzerinde kayıtlı olan cep telefonu numarasına gelen şifre ile internet bankacılığına giriş yapılabilir. Oluşturulan bu şifre tek kullanımlık bir şifre olacaktır. Genellikle sisteme giriş yapıldıktan sonra kullanılabilecek olan gerçek şifreyi oluşturabilecek bir pencere karşınıza çıkar.

Bu yöntemler dışında bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak ya da direkt olarak bankanızın bir şubesine giderek internet bankacılığı şifrenizi talep edebilirsiniz.